U životních pojišťoven
U životních poj:
– rezervy na nezalouž. pojistné (stejné jako u neživ. – je nezávislá na počtu pravděpodobnosti – pojistné se rozdělí na to, které náleží do propočtů tohoto úč. období a které musíme schovat na v následující období (nezasl. pojistné) – to je uspořeno.
– rezerva pojistného životních poj. (matematická rez.) – je znám konkrétní závazek, který vznikne (víme že jde o škodu „úmrtí“ a kolik za něj bude vyplaceno, víme že jde o „dožití“, a kdy a kolik to bude, víme že peníze z pojištění na dožití nebude pojišťovna nyní potřebovat, mohou být investovány do méně likvidních forem majetku (dlouh. c.p.), ale zase nemají být tyto prostředky používány na jiné účely (např. pro krytí škod z jiných druhů pojištění), to by pak chyběly.
– rezerva na poj. plnění (opět nesoulad mezi dosud známým a tím co má být nakonec celkem vyplaceno)
– rezerva na pojist. prémie a slevy (opět – jako zvláštní druh poj. plnění, někteří klienti svým chováním, životním stylem, představující malé riziko úmrtí, mohou získat u pojišťovny lepší podmínky než jiní)
– rezerva živ. poj, je-li nositelem inv. rizika pojistník (vykazování inv. prostředků z rozh. klienta je oddělené od obchodů pojišťovny, jde o souhrn závazků vůči klientům jako jejich podílů na umístěných prostředcích z pojistného. Pokud podílový fond provozovaný pojišťovnou dosáhne zisku, nemůže tento zisk celý použít, protože (minimálně zčásti) náleží klientům kteří tam samostatně investovali, tento zisk se zadržuje do doby než bude vyplacen klientům na konci inv. živ. pojištění.
Význam – tvoří v pasivech cca 60 % u neživotních pojišťoven, 85 % u životních. Jsou tedy velmi důležité. Bez jejich využití by nebyla pojišťovna schopna krýt budoucí závazky o kterých ví, a skončila by.