Pro banku je typické, že má většinou nelikvidní aktiva
Pro banku je typické, že má většinou nelikvidní aktiva (nelze dost dobře jejich splatnost v případě potřeby uspíšit – poskytnuté úvěry), investuje hodně do cenných papírů (likvidita v případě potřeby, vyšší výnos než vklady), stálá aktiva nejsou z hlediska bilance tak podstatná, jde např. o budovy poboček a materiální zázemí bank (počítačové vybavení atd.). S tímto je spojena opačná situace v pasivech – banka získává většinou krátkodobé zdroje, které klienti mohou vybrat.
Pasiva banky.
Závazky vůči bankám a družstevním záložnám
Závazky vůči klientům
Závazky z dluhových cenných papírů
Ostatní pasiva
Výnosy a výdaje příštích období
Rezervy
Podřízené závazky
Základní kapitál
Emisní ažio
Rezervní fondy a ostatní fondy ze zisku
Rezervní fond na nové ocenění
Kapitálové fondy
Oceňovací rozdíly
Nerozdělený zisk nebo neuhrazená ztráta z předch. období
Zisk nebo ztráta za účetní období
Nejvýznamnější položkou pasiv jsou vklady a úvěry přijaté od klientů 2 203 mld. za bank. soustavu k 31.3.07 (z toho nejvíce vklady na běžných účtech 1038 mld., termínové vklady se splatností 515 mld.). Další část pasiv tvořří emitované dluhové cenné papíry – celkem 287 mld. V dolní části rozvahy jsou vlastní zdroje – kapitál banky a rezervy (332 mld.) – zde je kromě opravných položek, oprávek a rezerv zahrnut základní kapitál (72 mld.), nerozdělený zisk 67 mld., zisk minulého období 36 mld., zisk běž. obd. 10 mld.
Je tedy pro banky typické, že mají většinu cizích zdrojů, z toho velmi mnoho na vkladech, které jsou klientům splatné na požádání, i když značná suma je i na termínových vkladech, které mají splatnost delší. Stabilnějším zdrojem, se kterým lze počítat je zisk bank a nerozdělený zisk minulých let a dále emitované dluhové instrumenty, pomocí kterých banka může získávat případně na fin. trhu potřebnou likviditu. Kapitál tvoří poměrně malé procento pasiv – protože je důležité, aby banka měla i nějaké vlastní zdroje na krytí ztrát – dostatečné vzhledem k sumě se kterou obchoduje, vzhhledem k rizikům do kterých vstupuje, vzhledem k prostředkům které obhospodařuje – jsou uzákoněny požadavky na minimální výši kapitálu – tzv. kapitálová přiměřenost.