Investování pojišťoven
7. Investování pojišťoven, regulace investování pojišťoven ze strany státu.
Pojišťovny pracují se svěřenými penězi, ze kterých mají být pokryty pojistné události které ohrožují ekonomické subjekty a tím výkonnost celé ekonomiky, resp. mají sloužit k finančnímu zabezpečení ve stáří. Stát má tedy zájem na tom, aby toto probíhalo hladce, a pojišťovny plnily tyto své závazky (ochrana spotřebitele-občana), zároveň má stát zájem na tom, inkasovat co nejvíce peněz z daní od pojistitelů, tzn. je žádoucí vysoký zisk pojišťoven. Stát tedy dbá na to, aby nebyly zisky schovávány do rezerv. Do třetice, stát je sám významným dlužníkem na finančním trhu – viz státní dluhopisy, pokl. poukázky. Pokud budou pojišťovny investovat volné prostředky do státních c. p., je to zároveň bezpečné, a zároveň to poskytuje státu zdroj financování. (vyšší poptávka po státních c.p. díky „povinnosti pojišťoven uložit prostředky či jejich část právě tímto způsobem“ je pro stát výhodná – ceteris paribus je pro něj úroková míra z dluhu nižší, financování stát. dluhu méně nákladné, vláda si může dovolit více „utrácet“ (samozřejmě v zájmu daň.poplatníků) když je zajištěn odbyt).
Zásady umísťování prostředků poj. tech. rezerv
– zásada bezpečnosti
– zásada rentability
– zásada likvidity
– zásada přiměřeného rozložení riz.
– zásada diverzifikace investování mezi různé dlužníky
str.174: Investiční pojistný trh
Pojišťovny jsou významným institucionálním investorem. Možné způsoby investování prostředků z rezerv jsou uvedeny v zákoně o pojišťovnictví.
Zároveň i pro samotnou pojišťovnu je motivací dosahovat zisku a ne ztrát (riziko = potenciální ztráta). Velký význam v pojišťovnictví má reputace, pokud totiž pojišťovna nebude schopna plnit své závazky a sliby, končí – nikdo se u ní v budoucnu z obav již nepojistí. Pojišťovny v ČR mají z realizace velkých ztrát obavy, dokazuje to velký podíl zajištění. Např. povodně v r. 2002 „odnesly“ z velké části zahraniční zajišťovny (Německo apod.).