Ve 30. letech…
Ve 30. letech byla česká měna silnější než libra (pražská burza byla lepší než vídeňská). Toto období skončilo počátkem 2. světové války, kdy bylo bankovnictví omezeno, potlačeno.
Po 2. světové válce došlo k likvidaci bank. Po válce došlo ke znárodnění bank (centralizace bankovnictví) a pojišťoven (Benešovy dekrety)
V roce 1948 slučování bank.
V roce 1950 vznikla pouze jedna banka Státní banka Československa (SBČS). Plnila úlohu centrální a obchodní banky – peněžní mopol – výhradní právo vydávat bankovky, stanovovala zásady oběhu a určoval směnný kurz a platební styk.
V roce 1965 ČSOB – platební styk s cizinou, zúčtování a úvěrování zahraničního obchodu ve volně směnitelných měnách a převoditelných rublech. Největším akcionářem jsou státní banky. Podniky zahraničního obchodu musely mít účet u ČSOB (kontrolní činnost)
Do roku 1989 existovala SBČS,ČSOB,ČS, Živnobanka, Investiční banka.
Po roce 1989 se připravovala bankovní reforma, která převedla dosavadní stav na dvoustupňový systém. Ze SBČS vznikla centrální banka a obchodní banky (Živnobanka, ČSOB,ČS,KB,Všeobecná banka Bratislava, IB).