Zisk v životním pojištění pro pojišťovnu
Zisk v životním pojištění pro pojišťovnu:
– situace kdy výnosy z investování jsou vyšší než TÚM kterou dává klientům
– pokud se stane že má přebytek prostředků nad kalkulovanými riziky (technický zisk, neboli ušetřila se část rizikové složky pojistného).
– přebytky ve správních nákladech pojišťovny (úspory nákl.)
O zisk se může (a často to dělá) dělit s klienty ŽP: připsáním ve prospěch pojištěného, zvyšování PČ, snižování pojistného které má být placeno.
Situace fin. tísně klienta (nemůže platit): lze snížit pojist. dobu, snížit PČ. Ukončení předčasně: vyplacení odbytného (nepřijde o všechno, ale o dost, hlavně na začátku placení pojistného – pojišťovna je v mínusu).
Věkové posuny jako bezpečnostní přirážka pojišťovny. Např. ženy se berou v tabulce (mužské) jako o 5 let mladší muž. (40 letá žena se počítá jako 35 letý muž). Dále se dá použít starší úmrtnostní tabulka (větší pravděpodobnosti úmrtí a menší pravděp. dožití vzhledem k trendu stárnutí populace) tvoří rezervu pro pojišťovnu. Pro pojištění pro příp. smrti použijeme např. číslo o rok staršího tabulkového člověka (větší pravděp. smrti, dražší pojistné), pro pojištění dožití použijeme číslo o dva roky mladšího muže z tabulky..
Jde jednak o možnost krátkodobých nepříznivých výkyvů které jsou dlouhodobě v pořádku ale krátkodobě mohou způsobit pojišťovně problémy, a nebo boj s underwritingem rizik – situaci že spíše se bude pojišťovat proti úmrtí člověk, který má podprůměrnou šanci na přežití (např. zatajení vážné choroby, rizikového povolání apod.), což může vyústit v nepříznivý vývoj pro pojišťovnu v porovnání s vzorkem populace v úmrtnostních tabulkách..
Penzijní systémy: (penzijní připojištění)
krytí rizika dožití + investiční nástroj. Soustřeďují příspěvky klientů, investují je (bezpečným způsobem), vyplácejí plnění (dávky) svým klientům v určité době (od určitého dosaženého věku). Zaměstnanecký princip (fond spravován zaměstnavatelem). Občanský princip – nezávisle na zaměstnání. Systém s definovanou dávkou (pevná dávka kterou bude pobírat, dopočítá se kolik musí nyní přispívat), systém s definovaným příspěvkem (řekneme kolik bude nyní přispívat, a dopočítá se (uvidíme) kolik mu bude později vypláceno. Druhý je stabilnější v neklidném hosp. prostředí a jednodušší na založení. Způsoby financování fondů: průběžné financování – dávky jsou vypláceny z příspěvků vybíraných v té době. (mezigenerační transfer), fondování – oddělené účty, každý na sebe, prostředky každého se zhodnocují na kapit. trhu a čekají na něj. Stát kontroluje bezpečnost investování a zakládání penzijních fondu. Státní podpora: jednak státní příspěvky pro ty kdo si spoří. Jednak daňové zvýhodnění – prostředky dávané na penz. připoj. jsou do urč. výše daňově uznatelným nákladem. Různé penze: starobní, invalidní, výsluhové, pozůstalostní. Podrobnosti smlouva či zákon. Do čeho smí investovat fond – viz zákon. Schéma penz. připoj.: zdroje: státní rozpočet, účastníci, zaměstnavatelé přispívají do penz. fondu, ten investuje a shromažďuje výnosy. Pak vyplácí dávky účastníkům. Penzijních fondů je v ČR: 10 působících. (Allianz, Axa, ČSOB 2 fondy, Generali, ING, Čes.poj., Čes.spoř., Kom. banky, Zemský). Dohled ČNB. Stejně jako nad pojišťovnami.